شهیدان شیمیایی و زندگی نامه آنها

شهيد عبدالمجيد دست نشان

دست نشان دوم آذرماه ۱۳۳۵ در شهرستان بهبهان متولد شد . او دوران نوجواني و جواني اش را در بحبوحه انقلاب اسلامي گذراند . در همين گير و دار هم در سال ۱۳۵۶ به وسيله ساواك بهبهان دستگير و ۴۵ روز زنداني شد كه به دنبال آن به اهواز مهاجرت كرد . حضور در جمع بچه هاي مسجد جوادالائمه (ع ) اهواز و ادامه فعاليت هاي انقلابي هم موجب شد اين جمع پس از پيروزي انقلاب اسلامي و با آغاز جنگ تحميلي هسته اوليه ۱۳ نفره گردان نور (كربلا) را به وجود بياورد . گرداني كه با نشان دادن لياقت و كارايي اش خيلي زود به تيپ ۱ زرهي اهواز تبديل شد. حضور فعال و موثر شهيد دست نشان در عمليات هاي مكرر اين گردان بارها براي او مجروحيت به دنبال داشت كه غير از چند بار مجروح شدن نه چندان جدي از ناحيه دست صورت و پا خيلي راحت از كنارشان گذشته بود اما ورود آن روز سلاح هاي شيميايي عراق به صحنه هاي جنگ زهري به بدن او و بسياري از رزمندگان وارد كرد كه سال ها بعد به يكباره آنها را به اسارت گرفت و برد.
شهيد دست نشان در عمليات والفجر۸ به همراه ديگر همرزمانش در جزيره فاو مورد حمله شيميايي قرار مي گيرد اما به گفته خودش از مهلكه جان سالم به در مي برد.
تا اينكه در عمليات كربلاي ۴ در جزيره مينو و سهيل مطمئن مي شود كه به دليل شدت بمباران شيميايي و كمبود وسايل لازم به طور قطعي آلوده به گاز شيميايي خردل شده است . مسموميتي كه حدود ۱۸ سال تقريبا ناشناخته مانده بود و حتي پزشك ها عوارض خفيف ناشي از آن را با سرماخوردگي ساده اشتباه مي گرفتند.حاج داوود کریمی

تولد و كودكى

فرمانده شهید “حاج داوود كريمى”، در روز بیست و هفتم بهمن ماه سال ۱۳۲۶ در تهران دیده به جهان گشود.
داوود هشت سال بیشتر نداشت که پدرش درگذشت.
او در دوره نوجوانی؛ مردى بود در ظاهر كوچك، اما در واقع بزرگ و نان آور خانواده.
داوود در سن ۱۳ سالگی مجبور به ترك تحصيل شد.
او از جامعه، دوستان، خانواده و اطرافیانش و از همه مهمتر از زمانه خود چيزهايى آموخت كه اگر سال ها هم به ظاهر تحصيل آكادميك مى كرد؛ شايد هيچ گاه به آن نمى رسيد.

جوانى و انقلابي گرى

داوود در اوان جوانى اش عشقى ديگر يافت. عشقى كه به گفته شاهدان تا آخرين روزهاى عمرش او را رها نكرد.
حاج مهدى عراقى- از مبارزان برجسته دوران انقلاب اسلامی- مردى به نام “حاج آقا روح الله” را به او معرفى كرد، تا داوود جوان امر تقليدش را در محضر اي….

این مقاله در ۱۶صفحه و به قیمت ۴۰۰۰تومان می باشد

برای خرید و دانلود این مقاله از لینک ذیل اقدام نمایید

برای خرید این مقاله اینجا را کلیک کنید و اطلاعات خرید را تکمیل نمایید

افزودن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

راه اندازی شده توسط همیار وردپرس