شکر نعمت و انواع آن

شکر نعمت از فضائل اخلاقی مورد توجه و مهم در آموزه های اخلاقی اسلام است. به حدی که سریع ترین عقوبتی که انسان را گرفتار می کند عقوبت کفران نعمت است. خداوند متعال در قرآن شکرگزاران را اندک می شمارد: «وقلیل من عبادی الشکور» و تعدا کمی از بندگانم شکرگزارند. در آیه دیگر خداوند می فرماید: اگر شکر نعمت را به جا آورید نعمت را افزون می کنیم ولی اگر کفران نعمت نمایید عذاب من شدید است. مفسرین درباره این آیه شریفه بیان می کنند که اگر انسان کفران نعمت کند خداوند متعال علاوه بر أخذ نعمت، او را به عذاب نیز گرفتار می نماید. انسان برای ادای شکر نعمت باید اول نعمتهای خدا را بشناسد و اهمیت و ارزش آن را بداند و الا اگر نعمت مجهول بماند انسان توفیق شکر آن را نمی یابد.

حقیقت شکر
حقیقت شکر تنها تشکر زبانى یا گفتن الحمد لله و مانند آن نیست ، بلکه شکر داراى سه مرحله است نخستین مرحله آن است که به دقت بیندیشیم که بخشنده نعمت کیست ؟ این توجه و ایمان و آگاهى پایه اول شکر است ، و از آن که بگذریم مرحله زبان فرا مى رسد ، ولى از آن بالاتر مرحله عمل است ، شکر عملى آن است که درست بیندیشیم که هر نعمتى براى چه هدفى به ما داده شده است آنرا در مورد خودش صرف کنیم که اگر نکنیم کفران نعمت کرده ایم ، همانگونه که بزرگان فرموده اند :« الشکر صرف العبد جمیع ما انعمه الله تعالى فیما خلق لاجله» :”شکر مصرف کردن هرچیزی در جای خودش می باشد ”. راستى چرا خدا به ما چشم داد ؟ و چرا نعمت شنوائى و گویائى بخشید ؟ آیا جز این بوده که عظمت او را در این جهان ببینیم ، راه زندگى را بشناسیم و با این وسائل در مسیر تکامل گام برداریم ؟ حق را درک کنیم و از آن دفاع نمائیم و با باطل بجنگیم ، اگر این نعمتهاى بزرگ خدا را در این مسیرها مصرف کردیم ، شکر عملى او است ، و اگر وسیله اى شد براى طغیان و خودپرستى و غرور و غفلت و بیگانگى و دورى از خدا این عین کفران است .

قالت (سلام الله علیها):

الحمدلله علی ما انعم، و له الشکر علی ما الهم، و الثناء بما قدم من عموم نعم ابتدأها، و سبوغ آلاء اسداها، و تمام منن والاها، جم عن الاحصاء عددها، و نأی عن الجزاء امدها، و تفاوت عن الادراک ابدها، و ندبهم لاستزادتها بالشکر لاتصالها، و استحمد الی الخلائق باجزالها، و ثنی بالندب الی امثالها؛

ستایش خداوند را بر نعمتهایی که به ما بخشید، و شکر او را بر آنچه الهام فرمود. شکر و سپاس او را بر اندیشۀ نیکویی که در دل نگاشت. ثنا و تحسین و ستایش پی در پی برآنچه از پیش فرستاده، بر نعمتهای فراگیرش که بی درخواست قبلی، از چشمۀ لطفش جوشیده است. ستایش از آنِ اوست به دلیل مواهب بی حسابی که به ما احسان فرموده و عطایای پی در پی ای که همواره ما را مشمول آن ساخته است. نعمتهای الهی فزونتر از آن است که بتوان آنها را به شماره درآورد. نعمتهایی که به خاطر گستردگی اش هرگز قابل جبران نیست و فهم محدودۀ آن از انسانها بیرون است. خداوند مردمان را برای تداوم و تسلسل نعمتها به سپاسگزاری فراخواند و به منظور زیادکردن پاداش، باب ستایش را بر روی خلایق گشود و با این فراخوانی به ستایش و سپاس، نعمتهای خود را دو چندان کرد…..

این مقاله در ۱۲صفحه و به قیمت ۳۰۰۰ تومان می باشد

برای خرید و دانلود این مقاله از لینک ذیل کلیک کنید

برای خرید این مقاله اینجا را کلیک کنید و اطلاعات خرید را تکمیل نمایید

٪ نظرات

افزودن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

راه اندازی شده توسط همیار وردپرس