سیگار چیست؟

 

چرا مردم سیگار می‌کشند و راههای ترک آن

چرا؟ چرا این همه مخارج ، دردسر ، وابستگی ،‌ناراحتی شخصی به شکل سرفه، بیخوابی ، تحریکات حلق و حنجره و نظایر آن را برای خود ایجاد می‌کنند؟ بیشتر مردم مصرف سیگار را در سنین نوجوانی و به خاطر تقلید از والدین یا سایر افراد سیگاری و یا تقلید از مدلهای سیگاری ، شروع می‌کنند. نوجوانان اغلب به خاطر کسب احترام و پذیرش از طرف گروههای همسالان سیگار می‌کشند. به این ترتیب تیمی از افراد که درنوجوانی سیگار را تجربه کرده‌اند . آن را به عنوان عادت در دوران بزرگسالی نیز ادامه داده‌اند.
تاریخچه :

سال ۱۴۹۲ میلادی وقتی کریستف کلمب و همراهانش ، به منظور رفتن به هندوستان ، سر از خاک آمریکا در آوردند و قدم به سرزمین کوبای امروزی نهادند و دود کردن
توتون را در نی‌های اسخوانی که به وسیله بومیان انجام می‌گرفت مشاهده کردند هرگز تصور نمی‌کردند که این وسیله رفع خستگی و تفریح ، روزی به صورت بلایی خانمانسوز و فاجعه‌ای بزرگ جوامع بشری سراسر جهان را فرا گیرد
و نه فقط موجب تشنجات روانی و بروز انواع بیماری‌های گوناگون بخصوص سرطان مجاری تنفسی شود. بلکه زیانهای هنگفت مادی را نیز به دنبال داشته باشد. در کشور ما ایران روزانه بیش از ۷۰ میلیون تومان به منظور مصرف سیگار به دور ریخته می‌شود و سالانه حدود ۸۰۰ میلیون قوطی کبریت صرف روشن کردن مواد دخانی می‌کنند. به نظر برخی از پژوهشگران محدود کردن تولید ممنوع کردن فروش ، ترساندن مردم از خطر سرطان و نظایر این اقدامات به هیچ وجه نه فقط در ترک آن مؤثر نیست بلکه خود موجب ازدیاد اشتیاق معتادین به سیگار می‌گردد. منع فروش و محدود کردن تهیه نیز موجب گران شدن سرسام آور می‌گردد لیکن به هیچ وجه از مصرف آن نخواهد کاست. برای این کار بهتر است برنامه بلند مدتی را تدارک ببینند و این کار را از مدارس و کلاسهای مبارزه با بی‌سوادی و اندرزگاهها و نظایر آن شروع نمایند. بخصوص استعمال دخانیات را در مجامع و محافل و اماکن عمومی ممنوع سازند و به ان رنگ اخلاقی بدهند. نهایت امر این که علاقه و خواست معتادین به دخانیات در ترک اعتیاد و رهایی از این بند بسیار مؤثر بوده و اراده آنان در پیروی از دستورات بسیار ساده و عملی آن ، دخالت کامل خواهد داشت.  چرامردم سیگارمی‌کشند؟  میلیونها انسان در سراسر جهان سیگار می‌کشند، دود آن را تنفس کرده و در ظرف مدت کمی آن را وارد ریه‌های خود می‌کنند همه آنها این کار را همه روزه به دفعات مکرر انجام می‌دهند چرا؟ چرا این همه مخارج ، دردسر ، وابستگی ،‌ناراحتی شخصی به شکل سرفه، بیخوابی ، تحریکات حلق و حنجره و نظایر آن را برای خود ایجاد می‌کنند؟
بیشتر مردم مصرف سیگار را در سنین نوجوانی و به خاطر تقلید از والدین یا سایر افراد سیگاری و یا تقلید از مدلهای سیگاری ، شروع می‌کنند. نوجوانان اغلب به خاطر کسب احترام و پذیرش از طرف گروههای همسالان سیگار می‌کشند. به این ترتیب تیمی از افراد که درنوجوانی سیگار را تجربه کرده‌اند . آن را به عنوان عادت در دوران بزرگسالی نیز ادامه داده‌اند. پس به نظر می‌رسد که در سیگار یک سری عوامل برانگیزاننده وجود داشته که باعث می‌شود علیرغم طعم ناخوشایند سیگار، واکنشهای فیزیولوژیکی مضری که فرد اول بار به هنگام استعمال سیگار و نیکوتین با آن رو به رو می‌شود و دانش گسترش یافته امروزی که می‌گوید استعمال تنباکو علت سرطان و سایر بیماریهای تهدید کننده سلامتی است . مردم به مصرف آن ادامه می‌دهند . 

 

این مقاله در۳۹صفحه و به قیمت ۳۵۰۰ تومان می باشد

برای خرید و دانلود این مقاله از لینک ذیل کلیک کنید

برای خرید این مقاله اینجا را کلیک کنید و اطلاعات خرید را تکمیل نمایید

افزودن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

راه اندازی شده توسط همیار وردپرس