انواع سد و مشخصات آنها

 

سدها در گذشته های دور بر دو نوع بودند، سدهای بلند که معمولاً ارتفاع آنها بیش از ۱۵ متر بوده و سدهای کوتاه که ارتفاع آنها زیر ۱۵ متر می باشد. اما در حال حاضر سدی را کوتاه خطاب می کنند که ارتفاع آن زیر ۳۰ متر باشد.

نوع دیگری از دسته بندی سدها در حال حاضر بر اساس مصالح بکار رفته در آنها می باشد و در دنیای کنونی بطور معمول سه نوع سد را بطور عموم می شناسند که این سه نوع سد با توجه به جغرافیای مکانی احداث سد و نوع کاربری آن و نوع اقلیم و میزان آبگیری آن انتخاب می شود. این سه نوع عبارتند از:
۱-  سدهای خاکی:
–        خاکی
–        سنگریز

۲-  سدهای بتنی:
–         وزنی
–         قوسی
–         پشت بند دار

۳-  سدهای لاستیکی

سدهای خاکی
سدهای سنگریز
سدهای بتنی وزنی
سدهای بتنی قوسی
سدهای بتنی پشت بند دار
سدهای لاستیکی
روند مطالعاتی برای احداث یک سد:
سد سیوند :
اهمیت تنگه بلاغی:
آیا ساختن سد لازم است؟

همانطور که مشاهده می شود هر کدام از سدها زیر مجموعه هایی را شامل می شوند که این زیر مجموعه ها با توجه به نوع کاربری و مکان احداثی سدها عنوان شده اند. حال مشخصات هر کدام از این سدها به همراه زیر مجموعه آنها را بررسی می کنیم.

انواع سد
مراحل ساخت سد ها

سدهای خاکی:سدهای خاکی مصالحشان را از همان منطقه احداث و یا نواحی نزدیک تأمین می کنند ، و اصولاً دارای هسته رسی می باشند . رس بر اثر تماس با آب مانع نفوذ و انتقال آب و رطوبت می گردد و مانند نوعی عایق رطوبتی عمل می کند . اگر عمده مصالح تشکیل دهنده ..د خاکی یکسان باشند ، ..د را همگن می گویند و در غیر اینصورت ناهمگن. اگر کل ..د خاکی از رس باشد ..د خاکی همگن است ، اما اگر هسته مرکزی ..د رس باشد و دور هسته مرکزی را با سنگهای دانه درشت پر کرده باشند ، ..د غیر همگن محسوب می شود. از نظر تحلیل و آنالیز این نوع ..دها بسیار حساس می باشند و در عین حال از نظر اجرا و پیاده سازی ساده تر می باشند.اجرای این سد در رودخانه های عریض ساده تر است. مصالح این ..د اعم از ریز دانه و درشت دانه بایستی در دسترس باشد. این ..دها برای زمینهایی نامناسب  از نظر مقاومت مناسب ترین نوع ..د می باشند.

این مقاله در ۱۴صفحه و به قیمت ۳۰۰۰ تومان می باشد

برای خرید و دانلود این مقاله از لینک ذیل کلیک کنید

برای خرید این مقاله اینجا را کلیک کنید و اطلاعات خرید را تکمیل نمایید

افزودن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

راه اندازی شده توسط همیار وردپرس