مقاله ریشه قیام عاشورا

پیش‌زمینه‌های حماسه بزرگ
امام حسین (ع)‌ اندیشمند و انقلابی شجاع و نستوه، كسی كه هرگز مرگ خفت‌بار را نپذیرفت و زیر بار ظلم نرفت. امام را با لقب‌های متفاوتی می‌شناسیم، اما این لقب‌ها توانایی وصف شخصیت و ویژگی‌های اخلاقی او را ندارند.
یكی از ویژگی‌‌های بارز اخلاقی و مشی سیاسی امام حسین (ع) كه بر شكل‌گیری اندیشه‌های انقلابی او تاثیر مستقیم گذاشت این بود كه هیچ‌گاه تحمل دیدن ظلم و فساد و انحراف و بی‌عدالتی را نداشت. به عبارت دیگر شجاعت بر دیگر ویژگی‌های اخلاقی او برتری دارد. (۱)
در میان باورها و اجتماع شیعیان به صفات ارزنده امام حسین(ع)‌ كمتر توجه شده و برجنبه‌های مظلومیت و سوگواری و گریه برای او بیشتر تكیه شده است. شایسته نیست شان و منزلت وی در حد مظلوم تقلیل یابد. بدون شك در حق او و خاندان اهل‌بیت‌(ع)‌ ظلم تاریخی شده است، اما نباید شخصیت والای امام خدشه‌دار شود و اسلام و تشیع كه با خون حسین آبیاری شد به فرهنگی توام با غم و اندوه و ترس و ظلم‌پذیری تبدیل شود.
در این نوشتار تفكر و دیدگاه و مشی امام را كه به شكل‌گیری انقلاب سترگ عاشورا انجامید و سرآغاز تحولات بعدی در جامعه فاسد عرب شد، بررسی می‌كنیم. 

 

زمینه‌های شكل‌گیری عاشورا
سوم شعبان سال سوم هجری در كلبه كوچك و گلین علی (ع)‌ و فاطمه(س)‌ صدای نوزادی طنین انداخت كه سالیان بعد، یعنی روز دهم محرم سال ۶۱ ه . ق چهره تاریخ بشر را تغییر داد. (۲)‌ در این روز، تاریخ شاهد مصیبتی بزرگ بود. ولی بحث این است كه چرا و به چه علت این وقایع به وجود آمد و امام كه قرار بود به درخواست مسلمانان و اقتضای جامعه مسلمین عهده‌‌دار امور آنها شود، همانند پدرش و با تیغ جهالت خاندان بنی‌امیه كه پیشتر با ستم به علی (ع)‌ خلافت را از وی سلب كرده بود، به قتل برسد. به بیان دیگر، امام حسین (ع)‌ نیز همانند پدرش توسط مسلمانان كشته شد، زیرا جامعه مسلمین و بخصوص عرب در فقرفرهنگی و تفكر به سر می‌برد و اندیشه‌ای كه بتواند درست را از نادرست تشخیص بدهد، به عبارتی اندیشه‌های روشنگرانه كه به طور خاص از سوی امام ابراز می‌شد جایگاهی نداشت یا بهتر بگوییم مردم آن را می‌فهمیدند و می‌پسندیدند، اما حكومت فاسد و نامشروع بنی‌امیه مانع می‌شد. این معنای همان تعبیر و برداشت مسلم‌‌بن عقیل از كوفه به عنوان نماینده شهرهای عربی و اسلامی است كه به امام پیغام داد: مردم دل‌هایشان با تو و شمشیرهایشان علیه توست.
پس از ورود آیین اسلام به ایران، پیشینه فرهنگی، اعتقادی و تاریخی ایرانیان موجب شد آموزه‌های آن را بویژه تعالیم علی (ع)‌ را متناسب با آرمان‌های خود بیابند و بپذیرند، زیرا آیین جدید كه داعیه جهانی شدن داشت، تعالیم نوین از جمله ظلم‌ستیزی، رهایی‌بخشی، آگاهی‌دادن، برابری و بسیاری وجوه ارزنده دیگر را با خود به ارمغان آورده بود، به همین علت در ایران با اقبال عمومی مواجه شد. از این‌رو میان اسلام و ایرانیان و خاندان اهل‌بیت‌ پیامبر (ص)‌ پیوند و رابطه عمیق ایجاد شد.
بعلاوه اعراب در زمان یورش به ایران كارنامه تاریكی از خود بر جای گذاردند و با كشتارهای بیرحمانه كه خاطره….

 

این مقاله در ۱۰ صفحه و به قیمت ۲۵۰۰ تومان می باشد

برای خرید و دانلود این مقاله از لینک ذیل کلیک کنید

برای خرید این مقاله اینجا را کلیک کنید و اطلاعات خرید را تکمیل نمایید

افزودن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

راه اندازی شده توسط همیار وردپرس