مقاله خواب و رویا

دانشمندان در خصوص چگونگي و كم وكيف  رويا و نحوه خواب ديدن نظرات متفاوتي دارند .اما در كل رويا و خواب يغني ؛درك وفهم  و ديدن صحنه هاي مشابه زندگي عائي ويا هر تجربهٔ افکار، تصاویر یا احساساتی است که هنگام خواب (خصوصاً در خواب‌های همراه با   حركت تند چشمان انجام می‌پذیرد. خواب حالتي است كه انسان در طي آن از خواس پنج گانه خود بي خبر است گوش نميشنود زبان يخن نمي گويد وگوش نمي شنود والي اخر …رویا ممکن است شامل ادراك وديدن اتفاقات عادی و روزمره و یا حتي غيرعادي و عجیب و غریب بشود. انسان‌ها بصورت تاریخی همواره اهمیت زیادی برای رویا قائل بوده به طرق مختلف به آن نگریسته‌اند. به عنوان مثال گروهی آن را پنجره‌ای به سمت عوالم بتلا و غير مادي و معنايي يا اطلاع از حاب و  گذشته، آینده و یا دنیای مردگان در نظر گرفته‌اند. برخی از بزرگان ودانشمندان جوابهای خلاقانه‌ای برای سؤالات فکری یا عاطفی خویش در رویاها یافته‌اند، و هنرمندانی ایده‌های هنری نوینی از خواب اتخاذ کرده‌اند. .

فروید عقیده داشت که خواب از آن جهت حائز اهمیت می‌باشد که امیال سرکوب شده‌ای که خودآگاه از آنها مطلع نیست عموماً به اشکال نمادینی در خواب ظاهر می‌شوند نظریه دیگر متعلق به يونگ بوده که خواب را افشاگر ذهن ناخودآگاه می‌دید. به عقیده یونگ خواب حوادث آینده را پیشبینی کرده، و به نکاتی در شخصیت خواب بیننده که شخص از آنها غافل شده‌است اشاره می‌کند. نظریه‌ای دیگر خواب را بر اساس بارهای الکتریکی ای که محرک بخش‌های مربوط به حافظه مغز هستند توضیح می‌دهد..

گروهي  براساس دانش و عقيده و گرايش مادي و معنوي خود؛عقايد خاصي ارائه داد ه اند. برخي از اين گروه ها تجربي و علم گرا  بوده و هر چيزي را که در قالب پنچ حس بدر يايند براي خود شان قابل قبول است و  چيزها ي غير از آن  را قبول ندارند. بعد از رنسانس اروپا و پيشرفت در دانشهاي مادي و تجربي  اين گرايش در علوم  غالب شد وتا كنون هم مانده است..البته تقويتعلوم تجربي با زوايا و روشهاي گواگون همراه شد ولي دركل   به چند شکل ظهور کرد ..مثلا  در ميان اينها بودند گروهي و عده اي كه  انکار خداوند مي کردند و يک عده  هم كه به عكس به خداوند اعتقاد داشتند و گروهي بينابين بودند و…به هر حال هر كس از زلويه ديد علمي ودريچه خاص معنوي سعي به پاسخ گوئي در خصوص رويا و خواب ديدن کردند.

افرادي مثل يونگ و فرويد سعي کردند به تجزيه و تحليل اين موضوع بپردازند  كه آيا يبن زندگي روزمره و رويابيني ارتباطي  هست ؟واگر هست چگونه است ؟

زيگموند فرويد كتابي به نام تعبير خواب دارد .زمانی خواب‌ها را «جاده اصلی به ناهشیار (ناخودآگاه)» نامیده بود  . برخی از کارهای فروید در این زمینه در کتاب «فوق آمده است. فروید اعتقاد داشت هر خوابی، برای تحقق یک آرزوست و او این نظریه‌اش را تا به آخر حفظ کرد، حتی با وجود کنار گذاشتن ایده اولیه‌اش در مورد این که تمام خواب‌ها و رویاها دارای زمینه و محتوایی جنسی هستند.

از نظر فروید، مفهوم ارضاء یا تحقق آرزو، لزوماً به معنی جستجوی لذت نیست زیرا مثلاً فردی ممکن است آرزوی «تنبیه شدن» داشته باشد. با وجود این، ایده آروزی «مخفی» که در پس هر رویا نهفته است، به عنوان نقطه کلیدی و مرکزی روانکاوی فرویدی باقی مانده است.این کتاب، متن کلاسیک….

این مقاله در ۲۲ صفحه و به قیمت ۴۰۰۰ تومان می باشد.

برای خرید و دانلود مقاله از لینک ذیل استفاده نماید.

برای خرید این مقاله اینجا را کلیک کنید و اطلاعات خرید را تکمیل نمایید

افزودن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

راه اندازی شده توسط همیار وردپرس